خانه / آبادی ها / روستاها / سرگذشت یک آتش

سرگذشت یک آتش

( ورهرام ) آتش مقدسی در شهر یزد است که بیشتر از 1500 سال است خاموش نشده است.! ورهرام نماد پاکی است و خادمان آتشکده برای حفظ آن از آلودگی ، با نقاب به آن نزدیک می شوند.

این آتش شعله ای از آتش (آتشکده کاریان) لارستان است که به (عقدای یزد) آورده شد و نزدیک به 700 سال در آنجا روشن نگه داشته شد…!

در سال 496 هجری آتشکده بزرگ یزد تخریب شد. اما این آتش محفوظ ماند…

زرتشتیان آتش خود را در غار ( اشکفت یزدان ) بین عقدا و پارس بانو پناه دادند…

آتش ورهرام 30 سال در غار (اشکفت یزدان) پنهان بود. سپس به مدت 200 سال ، به روستاهای مختلف منتقل شد اما جای مشخصی نداشت.

در سال 727 شمسی این آتش به روستای ترک آباد در نزدیکی شهر اردکان ، منتقل شد و به مدت 300 سال در آنجا قرار گرفت و سپس به شریف آباد اردکان منتقل شد.

در سال 1159 آتش مقدس دوباره به یزد رسید و در محله دستوران (کوی موبدان)، به صورت پنهانی در خانه یکی از بزرگان این شهر پنهان شد.!

سرانجام در محل کنونی در شهر یزد محل مشخصی برای آن در نظر گرفته شد و برای همیشه این آتش مقدس در آنجا مستقر شد…!

مسئول روشن نگه داشتن آتش آتشکده (هیبرد) نامیده می شود. او با نقاب مخصوصی به نام پدام به آتش نزدیک می شود و با افزودن قطعه ای چوب خشک این آتش را روشن نگه میدارد.

بازدیدکنندگان با لباس های ترجیحاٌ سفید و پاک و از پشت پنجره ای شیشه ای، میتوانند ( جام حاوی آتش ) را بینند و بوی آن را استشمام کنند.

درباره‌ی مدیر سایت

همچنین ببینید

دیدار بخشدار و امام جمعه عقدا از خانواده معظم شهدای روستای سرو علیا

به گزارش خبرنگار یاقوت های سیاه ؛ به مناسبت فرا رسیدن هفته دفاع مقدس مهندس محسن طالعی بخشدار عقدا به همراه حجت الاسلام حسینی زاده امام جمعه عقدا با خانواده های شهیدای روستای سرو علیا بخش عقدا دیدار و گفتگو کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *